Reklama na autobusach – idealna forma promocji

Reklama na autobusach czyli promocja lokalna

W dzisiejszych czasach reklama atakuje ludzi ze wszystkich stron, zapełnia większość przestrzeni miejskiej. Przez to stajemy się coraz bardziej obojętni na przekaz marketingowy, a zapamiętujemy tylko niektóre kreacje. Współcześni specjaliści do spraw reklamy mają bardzo ciężki orzech do zgryzienia – jak stworzyć kampanię, która dotrze do dużej grupy odbiorców i zainteresuje ich swoim przekazem. Bardzo ważnym aspektem jest forma, treść, ale także nośnik reklamy. Wiele badan pokazuje, że całkiem dobrze sprawdzają się kampanie, które są przeprowadzane z wykorzystaniem transportu publicznego – na przykład reklama na autobusach, tramwajach czy w metrze. Istnieje wiele możliwości na ekspozycję reklamy i warto rozważyć ten sposób przy planowaniu kompleksowych i skutecznych kampanii promocyjnych dla produktów lub usług.

Dlaczego warto reklamować się na autobusach?

Reklama na autobusach - polskaZalet ekspozycji reklamy w środkach komunikacji miejskiej jest bardzo wiele. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław czy Poznań, gdzie na co dzień setki tysięcy osób korzystają z autobusów oraz innych pojazdów. Oznacza to dotarcie do bardzo dużej liczby odbiorców, którzy mogą zostać potencjalnymi klientami. Przez trwającą średnio 10-20 minut podróż autobusem ludzie często rozglądają się, starając zabić czas. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrócą oni swoją uwagę na reklamę, tym bardziej jeśli będzie ona przemyślana, interesująca i wyróżniająca się na tle innych. Kolejną zaletą jest stosunkowo niski koszt kampanii na nośnikach należących do miejskich zakładów komunikacyjnych.

Reklama na autobusach ma sens biorąc pod uwagę liczbę podróżnych, cena za jeden nośnik może być naprawdę atrakcyjna i bardziej opłacalna niż na przykład reklama w prasie. Często można negocjować różnego rodzaju rabaty i zniżki za wykupienie dużej ilości nośników lub długi czas emisji/ekspozycji reklam. Warto więc zastanowić się nad kampaniami, które trwają nieco dłużej – na przykład pół roku. W trakcie trwania akcji promocyjnej warto podmieniać kreację, tak aby nie opatrzyły się one odbiorcom i aby pasażerowie nie przyzwyczaili się do nich zbytnio.

Duży wybór różnych form reklamy

Reklama na autobusach - niemcyReklama w autobusach daje duże pole do popisu dla sprytnych marketingowców. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów nośników, do których zaliczać można:

  1. Plakaty – chowane w specjalne ramki, najczęściej umieszczane na szybach autobusów lub za kabiną dla kierowcy. Przeważnie zmieszczą plakaty dwustronne w formacie A4 bądź A3 – większych raczej się nie stosuje, ponieważ zakrywają zbyt dużą powierzchnię szyby. Dwustronne plakaty mogą zainteresować zarówno podróżujących, jak i osoby czekające na przystanku lub idące chodnikiem. Należy pamiętać, aby reklamy były czytelne i nie zawierały tekstu pisanego zbyt małą czcionką.
  2. Reklamy na ekranach telewizorów w autobusach – obecnie większość nowoczesnych pojazdów wyposażonych jest w przynajmniej dwa wyświetlacze, które oprócz pokazywania przystanków i trasy jazdy, odtwarzają różnego rodzaju spoty reklamowe, najczęściej niestety bez dźwięku. To mimo wszystko ciekawy sposób na prezentację swojej reklamy. Osoby podróżujące komunikacją miejską bardzo często zwracają uwagę na różnego rodzaju filmiki. Uatrakcyjnia to przejazd i sprawia, że podróż szybciej mija.
  3. Reklama typu ambient – niestandardowa forma reklamy, na którą mogą sobie pozwolić bardzo kreatywni i otwarci reklamodawcy. To coś, co wpisuje się naturalnie w przestrzeń autobusu. Chyba najbardziej znanym przykładem jest reklama producenta zegarków, który w autobusach zastosował specjalne uchwyty dla osób stojących, które przypominały właśnie… zegarki. To nieco bardziej wymagająca forma promocji, ale przy dobrym pomyśle, może się naprawdę opłacić.
  4. Reklama na autobusie – w formie folii samoprzylepnej, naklejonej na jeden element pojazdu, albo na jego całość. W przypadku oklejania okien stosuje się specjalną folię przepuszczającą światło („one way vision” – posiada ona specjalne dziurki, które od strony wewnętrznej zapewniają 80% widoczności). To bardzo popularny sposób reklamowania się, koncentrujący się raczej na osobach przebywających na ulicy niż będących w środku autobusu. Można powiedzieć, że to forma jeżdżącego bilbordu. Mobilność może oznaczać większą skuteczność kampanii.
  5. Reklama na rewersie drukowanych biletów komunikacji miejskiej – to trochę mniej powszechny sposób na promocje. Traktowany najczęściej jako dodatek do innych działań, aniżeli główny kanał marketingowy. Dlaczego? Ponieważ ze względu na bardzo małą powierzchnię biletu nie można zawrzeć wielu informacji. Po drugie, ludzie nie przywiązują zbytnio uwagi do biletów i szybko pozbywają się zużytych odcinków. Warto jednak rozważyć tę formę promocji i zastosować ją jako element komplementarny przy szeroko zakrojonej akcji promocyjnej. Reklamę na biletach zamawia się zwykle w bardzo dużych nakładach, opiewających na przykład na pół miliona biletów.

Czy naprawdę warto?

Biorąc pod uwagę bardzo duże możliwości i łatwość dotarcia do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów, z pewnością warto rozważyć kampanię reklamową w autobusach komunikacji miejskiej. Reklama na autobusach może przy stosunkowo niskich kosztach poprawić wynik finansowy firmy i przynieść wielu nowych odbiorców. Należy jednak pamiętać o tym, że działania marketingowe muszą być dobrze przemyślane, skrzętnie zaplanowane i spójne. W połączeniu z właściwym doborem nośnika reklamy można osiągnąć imponujący sukces promocyjny.