Wirusy komputerowe które mogą zatrzymać świat

Wirusy komputerowe – zdolne do wszystkiego

Internet to miejsce która z jednej strony dostarcza ogromne ilości wiedzy i informacji. Sieć ma także swoje drugie oblicze. Mroczne i złe. Każdego dnia dochodzi do setek ataków komputerowych na świecie. Większość z nich dokonywana jest przez ciekawskich amatorów którzy próbują sprawdzić swoje siły. Są jednak ataki za którymi stoją profesjonaliści. Przeważnie są one dobrze zaplanowane a przede wszystkim skuteczne. Ofiara takiego ataku przeważnie zdaje sobie z niego sprawę kiedy jest za późno. Utrata danych, wyciek tajnych dokumentów to tylko kilka przykrych konsekwencji które mogą was spotkać. Wirusy komputerowe to zagrożenie o którym należy pamiętać.

Zło i dobro zawsze w parze

Wraz z rozwoje internetu rozwijała się cyberprzestępczość. Choć dziś już nie grozi Ci że zamiast paczki otrzymasz cegłę nadal jesteś narażony na scam który teraz wygląda zupełnie inaczej. Obecnie przestępcy wystawiają sprzęt który jest znacznie tańszy niż produkt sklepowy. Tu zapala Ci się lampa przecież portale aukcyjne są zabezpieczone nie da się nikogo oszukać. Owszem tak jest a co jeśli przestępca stworzy stronę która wygląda identycznie jak Twój ulubiony portal aukcyjny? Ty masz wrażenie że wszystko jest ok a on znika z pieniędzmi które mu właśnie przelałeś na konto. Dostajesz nawet numer paczki która nigdy do Ciebie nie dojdzie. Tak dziś wygląda oszukiwanie ludzi na aukcjach internetowych.

Bezpieczeństwo danych

Jednak oszuści internetowi to nie jest największa zmora internetu. Stracone pieniądze to lekcja która można nas o wiele więcej nauczyć. Prawdziwym niebezpieczeństwem czającym w internecie jest szkodliwe oprogramowanie która może działać w różny sposób. Jedne wirusy zbierają o Tobie informacje i wysyłają je do autora ataku inne mogą zaszyfrować Ci dysk twardy przez co stracisz dostęp do swoich prywatnych danych. Nikt z nas nie chciałby aby dane do kont bankowych trafiły w cudze ręce. Takie zagrożenie jest całkiem realne tym bardziej kiedy prowadzisz biznes i dostajesz setki maili każdego dnia. Jednej zainfekowany załącznik i cały atak nabiera tempa. Wirusy komputerowe to nie jest bajka o której czytasz w prasie.

Utrata majątku życia

O tym że ataki komputerowe mogą przyczynić się do upadku firmy przekonał się pewien obywatel Korei południowej. Prowadził on firmę hostingowej która obsługiwała naprawdę wielu klientów. Pech chciał że serwery jego firmy stały się celem ataku ransomware. Wszystkie dane na dyskach zostały zaszyfrowane a firma została zmuszona do zapłacenia gigantycznego okupu. Właściciel firmy musiał sprzedać cały dobytek swojego życia aby móc odzyskać dane swoich klientów. Po opłaceniu okupu otrzymał klucze deszyfrujące które pozwalają na odzyskanie danych. Historia tego człowieka powinna być lekcją dla wielu firm. Kopie bezpieczeństwa, baz danych, plików to powinna być norma. Niestety wiele osób o tym zapomina.

Petya pokazała braki

W Europie nie jest lepiej. Przekonały się o tym firmy które kilka dni temu padły ofiarą wirusa Petya. Okazuje się atak który miał zdestabilizować ukraińskie państwo rozlał się na europejskie firmy które zanotowały ogromne straty. Na polskim rynku najbardziej ucierpiała firma InterCars która straciła dostęp do swojego systemu sprzedaży na trzy i pół doby. Taki okres dla firmy której działalność opiera się głównie na sprzedaży to ogromny cios. Wirusy komputerowe mogą przyczynić się do upadku.

Co jeszcze nasz czeka?

Jak pokazują ostatnie wydarzenia nawet najmniejszy błąd może zakończyć się poważnymi problemami w naszej firmie. Być może pewnego dnia obudzimy się i nie będziemy wstanie dojechać do pracy bo jakaś grupa hakerska zadba o to aby wszystko co opiera się o internecie przestało działać. Jest to scenariusz bardziej na film i rzeczywistość ale częściowy blackout jest możliwy i przeżyli to ostatnio obywatele Ukrainy.